Pelerinaj organizat de Parohia Movilița Nouă la Mănăstirea Prislop

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte VINCENȚIU, Episcopul Sloboziei şi Călăraşilor, Parohia Movilița Nouă a organizat în perioada 21-22 octombrie 2017 un pelerinaj la Mănăstirea Prislop. Înainte de răsăritul soarelui, enoriaşii s-au strâns în biserica parohială unde s-au rugat împreună cu preotul paroh ca Bunul Dumnezeu să le binecuvinteze călătoria. În prima zi, pelerinii s-au bucurat duhovniceşte prin vizitarea Mănăstirii Caraiman, apoi Mănăstirea Brâncoveanu(Sâmbăta de Sus), urmată de Catedrala Mitropolitană din Sibiu, Mănăstirea Prislop, mormântul părintelui Arsenie Boca şi Peştera Sfântului Ioan de la Prislop. A doua zi, pelerinii au vizitat şi s-au rugat la Mănăstirea Lainici, Mănăstirea Polovragi, Mănăstirea Hurezi, Biserica “Sfinții Îngeri”(monument istoric), Mănăstirea Bistrița şi Mănăstirea dintr-un Lemn.

Pelerinii au mulțumit Bunului Dumnezeu pentru aceste zile frumoase cu speranța ca toate aceste eforturi să-i întărească în credință şi să-i conducă pe calea mântuirii. A consemnat preot paroh Marian-Aurelian MIHALACHE de la Parohia Movilița Nouă
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...