Pelerinaj organizat de Parohia Movilița Nouă
Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincentiu,Episcopul Sloboziei și Călărașilor,Parohia Movilița Nouă a organizat pe data de 27 august 2019 un pelerinaj la biserici și mănăstiri din Episcopia Giurgiului. Primul popas a fost la biserica Drăgănescu, apoi au urmat Mănăstirea Sfântul Ioan Rusu,Catedrala Adormirea Maicii Domnului din Giurgiu, Mănăstirea Comana,Mănăstirea Delta Neajlovului si s-a încheiat cu oprirea la Mănăstirea Cernica.
Considerăm că pelerinajul a fost de un real folos duhovnicesc, având un caracter pastoral – misionar și se înscrie în cadrul manifestărilor dedicate programului eparhial ,,Anul mărturisirii prin fapte a credinței ortodoxe”.
![](https://sf-esc.ro/files/images//2019/09/5d7febf818f3f6.00640500.jpeg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2019/09/5d7febf818f3f6.00640500.jpeg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2019/09/5d7febf81934d1.48944641.jpeg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2019/09/5d7febf819c4f1.07251724.jpeg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2019/09/5d7febf81a3ea6.45931807.jpeg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2019/09/5d7febf81a8f36.10354202.jpeg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2019/09/5d7febf81acac4.49468187.jpeg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2019/09/5d7febf81b09a8.83174056.jpeg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2019/09/5d7febf81b3f83.84878269.jpeg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2019/09/5d7febf81b9745.90466955.jpeg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2019/09/5d7febf81bdae4.06914331.jpeg)