Vestirea Nașterii Domnului în Parohia Movilița Nouă

Cu ocazia Praznicului Nașterii Domnului, Parohia Movilița Nouă a găzduit, joi, 26 decembrie 2019, un eveniment cultural-religios, protagoniști fiind copiii grupului de cateheză Sfântul Stelian. După oficierea Sfintei Liturghii, aceștia au vestit bucuria Nașterii Mântuitorului prin colinde și poezii. 
Manifestarea a încheiat programul pe care copiii din Parohia Movilița Nouă l-au desfășurat pe parcursul lunii decembrie în vederea pregătirii pentru întâmpinarea sărbătorii Crăciunului. Aceștia au participat la Festivalul de Colinde DESCHIDE UȘA, CREȘTINE !, desfășurat la Catedrala Sfinții Împărați Constantin și Elena din Urziceni; au colindat colectivul de cadre didactice al Școlii Gimnaziale Movilița și  au colindat, însoțiți de părintele Mihalache Marian Aurelian, pe la casele enoriașilor parohiei noastre.
Activitățile au urmărit pe de o parte, răspândirea veștii celei bune a Nașterii Domnului, iar pe de altă parte, păstrarea vie a datinii colindului strămoșesc.

Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...