Taina Sfântului Maslu si sfințire de Troiță la Parohia Movilița Nouă

Pe data de 5 septembrie 2022, la Parohia Movilița Nouă s-a săvârșit Taina Sfântului Maslu cu un sobor de preoți. La această Sfântă Taină au participat numeroși credincioși dar și autoritățile locale. La final, preacucernicul preot Bătărigă Ioan Valeriu de la Parohia Roșiori 2, a ținut un bogat cuvânt de învățătură în care a vorbit despre importanța Tainei Sfântului Maslu în biserici în orice perioadă a anului bisericesc. După aceea, credincioșii au fost unși cu untdelemn sfințit și stropiți cu agheazmă.
La final, a avut loc sfințirea Troiței din curtea Bisericii Parohiale care a fost ridicată de către enoriașii parohiei în cinstea Sf.M.Mc.Gheorghe.
Enoriașii s-au închinat la Sfânta Cruce și au primit în dar cate o iconiță.
Binecuvântează Doamne pe cei ce iubesc podoaba Casei Tale!
A consemnat, preot paroh Mihalache Marian Aurelian, Parohia Movilița Nouă
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...