Te Deum la cumpăna dintre ani, Parohia Movilița Nouă

La cumpăna dintre ani, părintele paroh Mihalache Marian de la Parohia Movilița Nouă, a oficiat slujba de Te Deum în biserica cu hramul 'Sf.M.Mc.Gheorghe'. De 6 ani, preotul si credincioșii cinstesc trecerea dintre ani prin rugăciune și cântare duhovnicească. La slujba de Te Deum  credincioșii  s-au rugat alături de preotul paroh Bunului Dumnezeu pentru a binecuvânta curgerea și începutul noului an calendaristic, dar totodată si pentru a-I mulțumi pentru binefacerile revărsate de-a lungul anului care s-a încheiat. 'Aducem slavă și mulțumire Bunului Dumnezeu pentru anul care se încheie, pentru binefacerile primite de la El și Il rugăm totodată să binecuvânteze trecerea în noul an, care sa fie pentru toți un an bogat în împliniri duhovnicesti, care să ne ajute a spori duhovniceste si un an în care să ne bucurăm si de roadele muncii noastre'. Astfel, în noaptea dintre ani, sufletele și gândurile credincioșilor au fost îndreptate către Bunul Dumnezeu, Cel care poartă de grija tuturor. După îndătinatul Te Deum, a fost oficiată slujba Polihroniului, iar apoi participanții, pe acordurile cântării 'La mulți ani!', și-au adresat tradiționalele urări pentru familie, prieteni, apropiați și toți cei dragi. În felul acesta, noaptea de Anul Nou devine pentru noi toți o noapte binecuvântată, o noapte care aduce pace, liniște, bucurie în sufletele tuturor. Anul Nou să vă dăruiască sănătate, pace în suflet și prosperitate! La mulți ani! Pr.paroh Mihalache Marian
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...