Pelerinaj pentru suflet

În data de 22 mai 2023, mai mulți credincioși de la Parohia Movilița Nouă cu hramul "Sf.M.Mc.Gheorghe", jud. Ialomița, cu binecuvântarea Preasfințitului Episcop Vincențiu, au mers într-un pelerinaj la mai multe Mănăstiri din Iași și-anume: Mănăstirea Hadâmbu, Catedrala Mitropolitană Iași, Mănăstirea Sfintii Trei Ierarhi și Mănăstirea Vlădiceni. Pentru un creştin ortodox, întotdeauna pelerinajele sunt prilej de bucurie duhovnicească, întărire în credinţă şi îmbogăţire spiritual-duhovnicească, dar şi culturală. Pentru un trăitor de viaţă spirituală intensă, locurile sfinte pe care le vizitează, unde se închină, de unde se încarcă cu energie pozitivă produc implicaţii profunde, se creează acea stare care îl introduce într-o lume puţin accesibilă turiştilor de ocazie. De fapt, pelerinajul este un răspuns al omului (care caută să ajungă la un loc binecuvântat) la apelul făcut de Dumnezeu, o căutare reciprocă şi o întâlnire spontană. Legătura dinamică dintre răspunsul omului şi chemarea lui Dumnezeu se cheamă credinţa. Atunci când preotul însoţeşte grupul de pelerini, se roagă împreună cu ei, devin un singur trup, făcând în acest fel ca pelerinajul să îşi atingă scopul.   A consemnat preot paroh Mihalache Marian Aurelian
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...