Pelerinaj in Episcopia Tulcii, Parohia Movilița Nouă

În data de 31 august 2023, mai mulți credincioși (53) de la Parohia Movilița Nouă cu hramul „Sf.M.Mc.Gheorghe”, jud. Ialomița, cu binecuvântarea Preasfințitului Episcop Vincențiu, însoțiți de preotul paroh Mihalache Marian, au mers într-un pelerinaj la mai multe Mănăstiri din Episcopia Tulcii, și-anume: Mănăstirea Saon, Mănăstirea Cocoș, Catedrala Sfântul Nicolae din Tulcea, Mănăstirea Celic-Dere, Bazilica din Niculițel ( unde au fost descoperite moaștele Sfinților Martiri de la Niculițel - Zotikos, Attalos, Kamasi(o)s şi Phillippos) și Faleza Ivan Patzaichin Tulcea. Pelerinajul este un act spiritual de mulțumire adusă lui Dumnezeu pentru binefacerile primite de la El; ca atare, pelerinajul este în sine un act de asceză sau nevoință și o ofrandă de recunoștință. În acest pelerinaj credincioșii au avut ocazia de a se bucura duhovnicește și de a-și îmbogăți cunoștințele cu privire la râvna de care au dat dovadă Sfinții în această viață trecătoare și care acum au devenit modele vrednice de urmat și moștenitori în Împărăția Cerurilor.   A consemnat preot paroh Mihalache Marian Aurelian
 
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...